Dostaňte sa do zelených čísel vo využívaní energií

Možno ste o tom ešte nepočuli, ale energetický certifikát je jedným z dôležitých certifikátov, ktoré budete potrebovať pri kolaudácii svojej nehnuteľnosti. Ide pritom o dokument, preukazujúci ako úsporne dokáže nehnuteľnosť narábať s energiami.

Zelená – je témou číslo jeden nielen v Slovenskej republike alebo Európskej únii. Je to dôležitá otázka pre celý svet. Energetické riešenia nám majú pomáhať šetriť energie a naučiť nás ich nielen ekonomicky ale aj ekologicky využívať. Táto certifikácia je rozdelená do niekoľkých kategórií. Najžiadanejším označením je pritom kategória A. Tá pojednáva o viacerých úsporných riešeniach v tejto oblasti a predurčuje nehnuteľnosť k nízkym nákladom a podpore ekológie. Tieto nehnuteľnosti často disponujú hneď viacerými riešeniami z toho označenia.

Nemíňate na energie priveľa?

Kategória A0

Tak práve toto označenie je snom nejedného občana a majiteľa nehnuteľnosti. Je to priame zaradenie medzi stavby s takmer nulovými nákladmi na svoju prevádzku. Ako je ale možné dosiahnuť tento výsledok. Spojiť musíte viacero riešení a metód z tejto kategórie ako sú tepelné čerpadlá, zelené strechy, zachytávanie dažďovej vody alebo zateplenie strechy či obvodových múrov. Podlahové kúrenie je tiež predmetom úspory pri využívaní energií v zimnom období. Okrem zateplenia je práve spomínaná zelená strecha ideálnym nástrojom na elimináciu prechodu chladu a prepusteniu tepla v letných mesiacoch. Okrem toho je krásna na pohľad a prináša nám kus prírody aj do hustých radových zástavieb.

Ste v zelených číslach?data-rich-file-id=“224614″ “ src=“https://dorine.sk/wp-content/uploads/energetickycertifikat.jpg“>

Možno ste o tom netušili, ale ako vlastník nehnuteľnosti musíte mať energetický certifikát. V prípade novo -stavby alebo významnejšej zmeny musí vlastník disponovať týmto dokumentom. Ideálne je pritom spadať do kategórie práve spomínanej – A0. Napríklad ukončenie kolaudácie bez predloženia certifikátu nepôjde. Informovanosť o stave budovy je dôležitá. Nielen pre úrady ale aj pre samotného majiteľa nehnuteľnosti má tento certifikát nezameniteľnú úlohu. Hovorí o tom, ako nehnuteľnosť narába so spotrebou energií.