Papierové dáždniky zdobené tradičnou technikou ručnej maľby

UMENIE
Papierové dáždniky zdobené
tradičnou technikou ručnej maľby
ZDROJ: MNN.COM

 

Ostrov Taiwan je miestom, kde sa spája dlhoveká tradícia s rozmanitosťou každodenného života. Trpezlivosť a precíznosť ľudských rúk premieňa všednosť vecí na jedinečné umenie plné fantázie. Symbolom Hakka v Meinongu sú vlastnoručne vyrábané voskované papierové dáždniky. Nejde tu však len o tradíciu, zložitý proces výroby a množstvo komponentov povyšuje túto jedinečnú výrobu na umenie.

Oil-paper-umbrellas-displayed

Precízna práca malého počtu výrobcov zaraďuje papierové dáždniky medzi predmety so vzácnou umeleckou hodnotou. Wu Jian-ying, manželka jedného z najpopulárnejších výrobcov v Meinongu, sa tomuto remeslu venuje celý život, vlastnoručne lepí voskovaný papier na drevenú konštrukciu. Papierové dáždniky sa zdobia tradičnou technikou ručnej maľby kaligrafie. Každý z nich je originálnym umeleckým dielom. V pestrofarebných motívoch je ukrytá fantázia ľudskej mysle a šikovnosť ľudských rúk.

Oil-paper-umbrellas-cotton-paper

Oil-paper-umbrellas-writing

Pre Hakka obyvateľov majú papierové dáždniky symbolizujúce plodnosť najmä tradičnú hodnotu. Pri čínskych a japonských svadobných obradoch zakrýva družička nevestu dáždnikom, aby ju ochránila pred zlými duchmi. Pre turistov sú papierové dáždniky obľúbeným suvenírom z ďalekej cesty.

Oil-Paper-Umbrellas-Owner

oil-paper-umbrella-finished


Sleduj dorine facebook + twitter a nové články ti už nikdy neuniknú.